Venice - cardigan met halflange mouwen, gehaakt
in Apilou (& Lys)
leergierige beginners
korte intro
Maat
S (M-L-XL)
Dit heb je nodig
- Haaknaald 5 mm
- 1 wolnaald
- 4 (5-6-7) bollen Apilou I31 - middenblauw
- 5 (5-6-7) bollen Lys I10 - hemelsblauw
Stekenverhouding
10 x 10 cm = 13,5 steken x 14 rijen in patroonsteek met haaknaald 5 mm.
Gebruikte steken
Lossen
Halve vasten
Vasten
Vasten in de achterste lus
Half stokje
Patroonsteek: Prairiesteek
- Haak een even aantal lossen.
- Rij 1: haak vanaf de 2de losse van je haaknaald een vaste in elke steek. Haak 2 keerlossen (telt als steek).
- Rij 2: haak 2 halve stokjes in de 2de steek - sla 1 steek over - haak 2 halve stokjes in de volgende steek. Herhaal dit tot er nog 1 steek over is. Haak 1 half stokje in de laatste steek. Haak 1 keerlosse (telt niet als steek).
- Rij 3: haak 1 vaste per steek tot er nog 2 steken over zijn (een half stokje en je keerlossen). Sla het half stokje over en haak 1 vaste in de keerlosse van je vorige rij.
- Blijf rij 2 en 3 herhalen.
Zo maak je het
Rugpand
- Haak met haaknaald 5 mm en 1 draad Apilou en 1 draad Lys een lossenketting van 6 lossen + 1 keerlosse
- Haak 65 (71-79-85) rijen vasten in de achterste lus om je boord te vormen. Haak 1 keerlosse.
- Ga nu verder langs de lange zijde van de boord die je gemaakt hebt.
- Haak 1 vaste in elke rij van de boord. Je haakt dus 65 (71-79-85) vasten langs de lange zijde van de boord.
- Ga nu verder in patroonsteek tot een totale hoogte van 48 (51-54-57) cm. Zorg dat je eindigt met een rij vasten en hecht je draad af.
Linkervoorpand
- Haak met haaknaald 5 mm en 1 draad Apilou en 1 draad Lys een lossenketting van 6 lossen + 1 keerlosse.
- Haak 35 (39-43-47) rijen vasten in de achterste lus om je boord te vormen. Haak 1 keerlosse.
- Ga nu verder langs de lange zijde van de boord die je gemaakt hebt.
- Haak 1 vaste in elke rij van de boord. Je haakt dus 35 (39-43-47) vasten langs de lange zijde van de boord.
- Ga nu verder in patroonsteek tot je 7 rijen (ongeveer 5 cm) minder hebt dan bij je rugpand. Haak 1 keerlosse.
- Laat de laatste 6 (6-6-8) steken van de volgende rij onbewerkt voor de halsuitsnijding.
- De volgende rij haak je in patroonsteek (rij met halve stokjes) zonder te minderen. Haak 1 keerlosse.
- Laat de laatste 6 (6-6-6) steken van de volgende rij onbewerkt.
- De volgende rij haak je in patroon (rij met halve stokjes) zonder te minderen. Haak 1 keerlosse.
- Laat de laatste 4 (4-6-6) steken van de volgende rij onbewerkt.
- De volgende 2 rijen haak je in patroonsteek zonder te minderen. Haak 1 keerlosse.
- Haak nu een mooie afwerking voor de zijkant van dit pand:
- Begin bij de bovenste rij en haak in totaal 20 vasten over de rijen met minderingen: in de ongehaakte steken en langs de rand. Ga daarna verder met 1 halve vaste per rij tot vlak boven de gehaakte boord. Haak niet in de boord, maar haak 1 keerlosse.
- Haak nu 1 vaste in elke halve vaste uit de vorige rij, en hecht de draad af vlak voor je aan de halsuitsnijding komt.
Rechtervoorpand
- Haak met haaknaald 5 en 1 draad Apilou en 1 draad Lys een lossenketting van 6 lossen + 1 keerlosse.
- Haak 35 (39-43-47) rijen vasten in de achterste lus om je boord te vormen. Haak 1 keerlosse.
- Wil je knopen, dan haak je in rij 33 (37-41-45) van de boord 3 vasten - 1 losse terwijl je een steek overslaat - 2 vasten om een knoopsgat te vormen. Heb je grotere knopen, haak dan 2 vasten, 2 lossen terwijl je 2 steken overslaat en 2 vasten.
- Ga nu verder langs de lange zijde van de boord die je gemaakt hebt.
- Haak 1 vaste in elke rij van de boord. Je haakt dus 35 (39-43-47) vasten langs de lange zijde van de boord.
- Wil je nog meer knopen langs de boord? à De gebruikte steek leent zich ertoe om knoopjes door te steken, je hoeft dus voor de rest geen speciale knoopsgaten te haken, mits deze eigenlijk al mooi gevormd worden door de patroonsteek. Je kan daardoor ook zelf bepalen hoeveel knoopjes je wilt toevoegen.
- Haak 1 vaste in elke rij van de boord. Je haakt dus 35 (39-43-47) vasten langs de lange zijde van de boord.
- Ga nu verder in patroonsteek tot je 7 rijen minder hebt dan bij het rugpand. Haak 1 keerlosse.
- Haak voor de halsuitsnijding in de eerste 6 (6-6-8) steken een halve vaste. De rest van de rij haak je gewoon vasten tot het einde.
- De volgende rij haak je in patroon (rij met halve stokjes) zonder te minderen. Haak 1 keerlosse.
- Haak in de eerste 6 (6-6-6) steken een halve vaste. De rest van de rij haak je gewoon vasten tot het einde.
- De volgende rij haak je in patroon (rij met halve stokjes) zonder te minderen. Haak 1 keerlosse.
- Haak in de eerste 4 (4-6-6) steken een halve vaste. De rest van de rij haak je gewoon vasten tot het einde.
- De volgende 2 rijen haak je in patroon zonder te minderen. Hecht je draad af.
- Ook hier werken we de zijkant netjes af:
- Hecht je draad opnieuw aan aan de goede kant onderaan het voorpand, net boven je boord. Haak nu 1 halve vaste per rij tot je aan het stuk met minderingen komt en laat ze onbewerkt (de halsuitsnijding wordt apart afgewerkt). Haak 1 keerlosse.
- Haak nu 1 vaste in elke steek tot je weer onderaan bent. Hecht je draad af.
- Hecht je draad opnieuw aan bij het begin van de rijen met minderingen en haak hier weer 20 vasten over de rijen met minderingen. Hecht je draad af.
Mouwen
- Haak met haaknaald 5 mm en 1 draad Apilou en 1 draad Lys een lossenketting van 6 lossen + 1 keerlosse.
- Haak 39 (41-43-45) rijen vasten in de achterste lus om je boord te vormen. Haak 1 keerlosse.
- Ga nu verder langs de lange zijde van de boord die je gemaakt hebt.
- Haak 1 vaste in elke rij van de boord. Voor maat S en M meerder je 1 vaste aan het begin en 1 vaste aan het einde. Je haakt dus 41 (43-43-45) vasten langs de lange zijde van de boord.
- Haak verder in patroonsteek en meerder in elke rij met vasten, zowel aan het begin als aan het einde, 1 steek tot je 65 (67-71-73) steken hebt. (Zie tips!) Haak verder tot een hoogte van 24 (26-28-30) cm en hecht je draad af. Eindig ook hier weer met een rij vasten.
- Maak een 2de identieke mouw.
Afwerking
- Leg indien gewenst de verschillende panden op een yogamatje en span ze op met kopspelden. Bevochtig de delen met een plantenspuit en laat ze 24 uur drogen aan de lucht.
- Sluit de schoudernaden. Naai de mouwen in en sluit de mouw- en zijnaden.
Halsboord
- Hecht 1 draad Apilou en 1 draad Lys vast bovenaan aan de goede kant van je rechtervoorpand waar je begonnen bent met je minderingen.
- Haak nu 4 lossen + 1 keerlosse.
- Haak 4 vasten en maak deze rij vervolgens vast door middel van een halve vaste in de volgende steek van je voorpand. Haak nog een halve vaste in de volgende steek van je voorpand. Keer je werk. Maak geen keerlosse.
- Nu gaan we opnieuw naar boven toe werken. Je slaat de 2 halve vasten over waarmee je het rijtje hebt vastgemaakt aan je voorpand en haakt 4 vasten in de achterste lus. Haak 1 keerlosse.
- Vergeet niet om in je 3de rij een knoopsgat te haken als je knopen wenst te gebruiken. Doe dit op dezelfde manier als voor het knoopsgat in de boord onderaan.
- Stop al je draden in.
Tips
- Je zal zien dat elke 4de rij van je mouw (een rij met halve stokjes) net iets anders zal zijn dan je gewoon bent. Dit komt omdat je de rij ervoor gemeerderd hebt en als je gewoon volgens patroon zou verder doen, dan komen je groepjes van stokjes niet meer mooi boven elkaar te liggen. Je lost dit op als volgt: haak 1 half stokje in de 2de steek - haak 2 halve stokjes in de volgende steek - sla 1 steek over - haak 2 halve stokjes in de volgende steek. Herhaal dit tot je nog 2 steken over hebt. Haak 1 half stokje in de voorlaatste steek en 1 half stokje in de laatste steek.
- Je kan de halsboord ook los haken en achteraf bevestigen aan je cardigan.








